اخبار, وبلاگ

دوام چرم به چه عواملی بستگی دارد

دوام چرم به چه عواملی بستگی دارد

دوام چرم به چه عواملی بستگی دارد؟ یکی از مواردی که برای خریداران محصولات چرمی اهمیت دارد، کیفیت و دوام چرم است. طبیعتا چرم های با کیفیت برای مدت طولانی تری دوام می آورند. بنابراین، خریداران به دنبال تهیه محصولات چرمی با دوام می باشند. اما چه عواملی بر روی دوام چرم و محصولات چرمی تاثیر می گذارند؟ در این مقاله به دنبال پاسخ این سوال هستیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه چرم

انسان اولیه برای گذر عمر و ادامه حیات به شکار حیوانات می پرداخت. با اینکار علاوه بر تهیه غذا از پوست آنها بعنوان لباس استفاده می نمود. چرمی که امروزه برای کاربردهای مختلفی همچون تهیه کیف و کفش، لباس و … مورد استفاده قرار می گیرد، بدلیل ویژگی های خاصی که دارد در صنایع دیگری نیز به کار می رود. از جمله این صنایع می توان به صنایع خودروسازی اشاره نمود. استفاده از چرم بدلیل زیبایی و دوام و انعطاف پذیری بالایی که دارد بسیار مورد توجه است. یکی از مهم ترین ویژگی های چرم طبیعی، قابلیت نگهداری مقداری هوا می باشد. ضمن اینکه در برابر بسیاری از باکتریها، عوامل فیزیکی و نیز شرایط مختلف آب و هوایی نسبتا مقاوم است. این محصول دارای اصالتی باورنکردنی است که آن را مدیون ویژگی های خود می باشد. محافظت از انسان در کنار زیبایی و دوام، آنرا از بسیاری محصولات متمایز می نماید.
یکی از ویژگی های مورد توجه نسل امروزی، دوام هر محصول می باشد. دوام یک محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. دوام چرم به کیفیت آن بستگی دارد. در این میان، ضخامت چرم نقش مهمی در کیفیت محصول ایفا می کند. ضخامت چرم از نسبت وزن چرم به اونس مشخص می شود. باید بدانیم براساس نوع محصول ضخامت چرم مورد استفاده در آن نیز متفاوت است. پوست از لایه های مختلفی تشکیل شده است که از نظر جنس و کیفیت با هم متفاوت می باشند. Grain به لایه رویی گفته می شود که بافت آن شبیه بافت چرم روی خود است. از ویژگی های لایه گرین می توان به نرمی و ضد آب بودن آن اشاره کرد. بافت گرین و بافت زنده پوست در یک نقطه به هم می رسند. به این نقطه، Junction می گویند. لایه بعدی پوست، بافت زنده است که به آن Corium می گویند. این لایه، بافتی خز مانند و محکم دارد و در بین لایه های پوست قرار گرفته است.

دوام چرم به چه عواملی بستگی دارد

دسته بندی چرم بر اساس دوام و لایه های تشکیل دهنده

چرم تهیه شده از هر یک از این لایه ها دارای کیفیت متفاوتی می باشد. بر این اساس، چرم ها را به چند دسته تقسیم بندی می کنند.

چرم با گرین کامل یا فول گرین :

زیبایی طبیعی پوست به عنوان ویژگی منحصر به فرد این نوع چرم به شمار می رود. لکه و خراش های موجود در چرم نشان از طبیعی بودن آن می باشند. چرم فول گرین، گران ترین و البته باکیفیت ترین نوع چرم است. از جمله ویژگی های بارز این نوع چرم می توان به استحکام و دوام آن اشاره کرد. بر اثر گذر زمان نه تنها فرسوده نمی شود بلکه با حفظ دوام بر زیبایی آن افزوده می شود. داشتن قابلیت تنفس از دیگر ویژگی های این نوع از چرم ها است. استحکام و مقاومت بالای این چرم موجب شده است تا در تولید مبلمان، کیف و … مورد استفاده قرار بگیرد.

چرم گرین:

از جمله چرم های بی کیفیت به شمار می رود. بافت چرم را روی خود ندارد معمولا بصورت مصنوعی این بافت بر روی آن ایجاد می گردد. این نوع چرم هم یک نوع چرم طبیعی است اما دوام و کیفیت آن قابل مقایسه با چرم خالص نیست. به مرور زمان فرسوده می شود. این نوع چرم با فرایندهایی ضدآب می شوند اما قابلیت تنفس را ندارند.

جیر:

یک نوع چرم است که از ترکیب لایه‌های کوریوم و Junction ساخته می‌شود. بافتی مخملی دارد اما دوام چندانی ندارد. این نوع چرم ضد آب نمی باشد. چرم های دیگری که در این سه گروه قرار نمی گیرند ارزش خرید ندارند. در مورد عبارت Geniune Leather که بر روی بعضی از محصولات درج شده است این مطلب مهم است که این محصولات از لایه‌های باقی مانده کوریوم که با چسب به هم فشرده شده‌اند ساخته می‌شود و دوام و کیفیت بسیار پایینی دارد.
باید بدانیم که بسته به اینکه چرم تهیه شده از کدام قسمت بدن حیوان است کیفیت متفاوتی دارد. پایین ترین کیفیت چرم در پوست صورت ، گونه ها و پاهای حیوانات است. به همین دلیل به ندرت در چرم سازی مورد استفاده قرار می گیرند. انعطاف پذیرترین قسمت پوست حیوان، پوست شکم است که کار کردن با آن ساده نیست. بهترین کیفیت چرم را قسمت مرکزی بدن حیوان دارد. دوام چرم این قسمت هم از بقیه بخش ها بیشتر است.

جیر

تقسیم بندی چرم از نظر کیفیت

همانطور که اشاره شد درجه کیفیت چرم تعیین کننده دوام آن است. کیفیت و دوام نیز بر روی قیمت چرم تاثیر می گذارند.
چرم درجه 1 بهترین نوع چرم است و 13% مساحت بدن حیوان از آن تشکیل می شود. از ویژگی های این نوع چرم می توان، الیاف متراکم و ضد آب ، دوام بالا و چرم زیبا ، مقاوم در مقابل پوسیدگی را نام برد.
چرم درجه 2 هم کیفیت خوبی دارد . دوام خوب، زیبایی مناسب، ضد آبی نسبی از ویژگی های این نوع چرم است. این نوع چرم 30 درصد از مساحت پوست بدن حیوان را پوشانده است.
چرم درجه 3 کیفیت متوسطی دارد. جاذب آب بوده و دوام کمی دارد. از نظر زیبایی نیز چندان مناسب نیست. این نوع چرم 32 درصد مساحت بدن حیوان را شامل می شود.
چرم درجه 4 چرم بقیه قسمت های پایین بدن حیوان را شامل می شود. این قسمت ها دوام و زیبایی چندانی ندارند و معمولا دور ریخته می شوند.

تمیزکاری چرم

یکی از راه های افزایش دوام و استحکام چرم تمیز کاری است. تمیزکاری آخرین مرحله در فرآوری چرم است که شامل سه نوع آنیلین، نیمه آنیلین و پوشش داده شده است. چرم آنیلین با رنگ های حل شدنی پوشش داده می شود و این در حالی است که بافت اصلی چرم در آن همچنان مشخص است و این امر دوام و استحکام خوبی به چرم می دهد. این روش برای چرم های خالص مورد استفاده قرار می گیرد.

تمیزکاری چرم

طبقه بندی چرم ها از نگاهی دیگر

چرم دانه دار کامل (چرم خالص)

قوی ترین و بادوام ترین نوع چرم ها است. چرم تمام دانه ضخیم بوده و در برابر آب مقاوم است. این نوع چرم از لایه بالایی پوست حیوان ساخته می شود. از آنجائی که دوام و استحکام موضوعات مهمی هستند که در تهیه چرم مورد توجه می باشند این مواد را بصورت محکم بسته بندی می نمایند. در ادامه لایه رویی با دقت زیادی دباغی می شود تا استحکام طبیعی آن حفظ شده و طول عمر آن افزایش یابد.

چرم بالا دانه

چرم بالا دانه به عنوان رایج ترین و پرکاربردترین نوع چرم شناخته می شود. در ساختار این نوع چرم، دانه های رویی بعد از دانه کامل می آیند و از لایه دوم پوست ساخته می شوند. عیوب احتمالی سطح با استفاده از سنباده برطرف می‌گردد. این نوع چرم نازکتر از چرم خالص بوده و دوام کمتری دارد.

چرم اصل

چرم اصل از جمله چرم های طبیعی است که مورد استفاده قرار می گیرد. اما از نظر کیفیت و دوام چندان مناسب نیست. در این نوع چرم، چند لایه چرم بی کیفیت به یکدیگر چسبانده می شوند.

چرم زین

ضخامت زیاد، وزن سنگین، دوام بالا و عمر طولانی از ویژگی های این نوع از چرم ها به شمار می روند.

 

انواع چرم حیوانات و دوام آنها

چرم بز : نرمی ، سبکی ، مقاوم در برابر آب و انعطاف پذیری ، دوام 5 تا 6 سال
چرم گاو : رایج ترین چرم موجود در بازار، دوام بسیار بالا، مقاوم در برابر آب، سنگینی نسبی، استحکام بالا
چرم بوفالو : تفاوت چندانی با پوست گاو ندارد اما ضخیم تر و قوی تر است. ضخامت بیشتر این نوع چرم منجر به افزایش استحکام و دوام آن می شود. خاصیت ارتجاعی بالا، مقاوم در برابر آب از دیگر ویژگی های آن محسوب می شوند.
البته چرم از پوست حیوانات دیگری نیز تهیه می شود.

عوامل موثر بر کیفیت چرم

عمر حیوان: هر چه حیوانات جوانتر باشند دارای پوست باکیفیت تری هستند.
جنسیت حیوان: پوست حیوانات ماده متراکم تر با ساختار دانه ریزتر است.
تغذیه حیوان : طبیعتاً حیواناتی که از تغذیه مناسب و علوفه تازه تر استفاده می نمایند پوست بهتری دارند.
شرایط آب و هوایی: تاثیر آب و هوای نامساعد بر روی پوست حیوانات کاملا مشهود است. حیواناتی که در آب و هوای خشن و سردتر زندگی می کنند، پوست بی کیفیتی دارند.

از جمله عواملی که بر دوام محصولات چرمی تاثیر گذار هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

دانه: محصولاتی که با چرم های دانه کامل تهیه می شوند بیشترین دوام و ماندگاری را دارند. طول عمر این محصولات نسبت به محصولات مشابه بیشتر است.
ضخامت: همانطور که واضح است محصولاتی که از چرم های ضخیم تر تهیه می شوند به مراتب قوی تر بوده و مقاومت بیشتری در برابر شکستن و پارگی از خود نشان می دهند .
آستر: آستر در حفظ، ماندگاری و دوام محصول نقش بسزایی دارد. استفاده از آستر باعث حفظ چرم در برابر سوراخ شدن و فرورفتگی می شود.
نخ های مورد استفاده: نخ های مورد استفاده برای دوختن چرم ها نیز در دوام و استحکام آنها و افزایش طول عمر آنها بسیار موثر هستند.

سخن پایانی …

در این مقاله به عوامل موثر بر روی دوام چرم اشاره کردیم. بهتر است در زمان خرید چرم به نکات گفته شده توجه نمایید تا محصولی با کیفیت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =