اخبار, وبلاگ

چرم خوب چه ویژگی هایی دارد

چرم خوب چه ویژگی هایی دارد ویژگی های چرم خوب نکته ای است که بسیاری از خریداران به آن توجه می کنند. اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید وسایلی را مشاهده می کنید که با استفاده از چرم ساخته شده اند یا اینکه در ساختار آنها چرم به کار رفته است. این چرم ممکن است از نوع طبیعی یا مصنوعی باشد. در هر حال، چرم ماده ای است که انسان در طول تاریخ از آن استفاده های گوناگونی کرده است. به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، زمینه های استفاده از چرم گسترده تر شده است.

چرم چیست ؟

انسان های اولیه برای تامین مهم ترین نیازهای خود دست به شکار حیوانات می زدند. آنها حیوانات را برای گوشت و پوستشان شکار می کردند. از گوشت آنها خوراک و از پوستشان لباس تهیه می کردند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی علاوه بر تهیه لباس در امور بسیار زیادی از چرم استفاده می شود. باید بدانیم چرم علاوه بر تهیه لباس، کفش، کیف، در بسیاری موارد دیگر نیز کاربرد دارد. یکی از این موارد استفاده از آن در صنعت خودروسازی است. امروزه محصولات چرمی با تنوع بافت، رنگ و کیفیت در دسترس می باشد. شاید انتخاب چرم مناسب و باکیفیت سخت به نظر برسد اما با دانستن اطلاعات کافی در مورد چرم می توان بهترین انتخاب را داشت. امروزه چرم ها براساس رنگ، جنس، سبک، کیفیت و … بطور گسترده ای در دسترس می باشند.

چرم چیست

انواع چرم

در حالت کلی سه نوع چرم وجود دارد. نوع اول که سخت ترین نوع آن است و با نام چرم تمام دانه شناخته می شود. نوع دوم چرم درجه بالا و نوع سوم هم چرم اصل می باشد. این طبقه بندی براساس محلی از پوست حیوان است که چرم از آن تهیه شده است.
چرم در واقع پوست حیوانات است که طی یک فرآیند تخصصی با استفاده از مواد شیمیایی و یا طبیعی بنام دباغی بدست می آید. از آنجائی که پوست های خام به سرعت تجزیه می شوند، نیاز است تا با کمک موادی تغییراتی در آنها بوجود آید. در فرآیند دباغی این تغییرات ایجاد می شوند تا ساختار پروتئینی پوست تغییر کند و ماده ای به دست آید که دارای دوام و انعطاف پذیری بالایی است و برای مصارف مختلفی بکار می رود.
در یک دسته بندی دیگر، چرم را با توجه به نوع پرداخت و دباغی آن به چرم های نبوک، هورس، جیر، الگانت، فلوتر، ورنی، ناپا، اشبالت، میلینگ و شرانگ تقسیم بندی می کنند. اغلب این چرم ها، به دلیل کیفیت و انعطاف پذیری بالا در تولید کیف، مبلمان، پوشاک و حتی فضای داخلی خودروها به کار می روند.

برای تولید چرم، پوست چه حیواناتی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

از پوست حیواناتی همچون بز، گاو، گوسفند، گاومیش، گوزن و … در تهیه چرم استفاده می شود. باید بدانیم که پوست این حیوانات محصولات ثانویه هستند و نباید فقط برای تهیه چرم، حیوانات را شکار کرد. البته در بسیاری از نقاط جهان کسانی هستند که برای تامین منفعت خود حیواناتی که در خطر انقراض می باشند را شکار می کنند. این کار ، یک عمل غیراخلاقی و خلاف محسوب می شود.

چرم خوب چه ویژگی هایی دارد

یک چرم خوب و با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟ از آنجائی که چرم یکی از بادوام ترین مواد موجود می باشد، بنابراین در تهیه بسیاری از اقلام استفاده می شود. از جمله ویژگی های چرم باکیفیت می توان به موارد زیر اشاره نمود :
مقاومت بالا در برابر پارگی
مقاومت در برابر حرارت
مقاومت در برابر آتش
مقاومت بالا در برابر سوراخ شدن
مقاومت در برابر مواد شیمیایی
مقاومت بالا در برابر خم شدن
عایق حرارتی خوب

چرم خوب چه ویژگی هایی دارد

چرم مصنوعی چیست ؟

این نوع چرم بسیار ارزانتر از نوع اصل آن می باشد. چون مواد مورد استفاده در آن از مواد پلاستیکی است که در ادامه با موم و یا رنگ برای تغییر رنگ و بافت آنها ترمیم می شوند. نکته مهم اینجاست که بدانیم با وجود اینکه این نوع چرم جایگزین ارزان قیمتی برای چرم اصل می باشد اما از نظر خواص، شباهت چندانی به چرم اصل ندارد.

عوامل موثر بر کیفیت یک محصول چرمی

نوع حیوان و نژاد آن
قسمتی از پوست که مورد استفاده قرار می گیرد.
مکان و شرایط آب و هوایی که حیوان در آن شرایط زندگی کرده است.
لایه مخفی مورد استفاده (دانه بالا، دانه کامل)
کیفیت دباغی
بابد بدانیم که چرم اصل بدین معنی نیست که یک محصول از چرم واقعی تهیه شده است چراکه گاهی دیده می شوند محصولاتی که از چرم های اصل تهیه شده اند ، کیفیت بالایی ندارند. در این نوع محصولات از چند لایه چرم اصل بی کیفیت استفاده می شود که به یکدیگر چسبانده و سپس آن را رنگ آمیزی نموده اند. این امر موجب کاهش کیفیت آنها شده است. این چرم ها بوی مصنوعی دارند و فاقد انعطاف پذیری لازم هستند و ممکن است بر اثر فشار دچار شکستگی و ترک خوردگی شوند.
اما چرم هایی نیز وجود دارند که کیفیت آنها کمی بهتر از موارد بالا است. این نوع چرم ها از نظر کیفیت، متوسط هستند. درجه متوسط در چرم ها قابل قبول است. در این نوع از چرم ها یک تکه چرم اصل را تقسیم نموده و با استفاده از سنباده دانه های چرمی به رفع نقص های کوچک احتمالی می پردازند. پس از این مراحل ترمیم و رنگ آمیزی می شوند و یک محصول کاملا یکنواخت بدست می آید. محصول نهایی کمی شبیه به پلاستیک و دارای دوام بالایی است. این نوع چرم به اندازه چرم اصلی که از پوست حیوانات تهیه می شود باکیفیت نیست اما می تواند با توجه به دوام بالایی که دارد، جایگزین مناسبی برای چرم های مرغوبی باشد که قیمت بالایی دارند.
چرم اصل، چرمی است که مستقیما از پوست حیوان تهیه شده باشد. در این نوع چرم هیچگونه ماده اضافی به آن افزوده نمی شود. دانه ها در آن درشت بوده و با دقت در آن می توان منافذ و ناهمواری های موجود در پوست طبیعی حیوان را دید. بوی حیوان را می دهد و رنگ کاملا طبیعی دارد و در آن از هیچگونه مواد رنگ دهنده استفاده نشده است. چرم اصل خاصیت جذب آب را دارد و بسیار نرم و منعطف می باشد. انعطاف آن موجب می گردد تحت تاثیر فشارهای احتمالی شکسته نشود.

چگونگی تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

در هنگام خرید چرم اگر از نظر ظاهر و مشخصات شباهتی به چرم اصل ندارند احتیاط کنید. چرم موردنظر را بررسی نموده و چنانچه روی آن نوشته تولید شده بدست انسان وجود دارد آن چرم قطعا ترکیبی و مصنوعی است. اما اگر بر روی چرم هیچ نوع نشانه و نوشته ای دیده نمی شود احتمال مصنوعی بودن آن بسیار زیاد است. نبود هیچ گونه نشانه بر روی محصولات چرمی می تواند گویای دو مطلب باشد. اول اینکه صاحب کالا قصد آگاهی خریدار را از غیرطبیعی بودن و اصیل نبودن آن ندارد. دوم امکان دارد که برچسب های حاوی اطلاعات از روی کالا کنده شده باشد. معمولا تولیدکنندگان چرم های اصل و اعلا در محصولات خود از عناوینی همچون چرم واقعی، چرم اصل، چرم اعلا و … استفاده می کنند چرا که آنها به کیفیت محصولات خود افتخار می کنند.

در هنگام خرید چرم حتما به دقت آن را نگاه کنید. چرم هایی که از پوست حیوانات تهیه می شوند و از جمله چرم های مرغوب و اصل هستند دارای منافذ، نواقص و برجستگی هایی در سطوح مختلف می باشند. از آنجائی که پوست هر حیوان متناسب با محل آن و ویژگی های آن منحصربفرد است، بنابراین در قسمت های مختلف پوست واقعی حیوان وجود منافذ و برجستگی ها دیده می شود. تولید کنندگان چرم های مصنوعی برای افزایش کیفیت کالاهای خود اغلب چرم هایی استفاده می کنند که دارای سطوح یکسان و صاف و نرم هستند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، آنها تمام تلاش خود را می کنند تا چرم های مصنوعی را بسیار شبیه تر به چرم های اصل نمایند. در نتیجه اگر قصد خرید چرم دارید به هیچ عنوان از خرید آنلاین استفاده ننمائید و بصورت حضوری اقدام نمایید.
یکی از راه های تشخیص چرم اصل از مصنوعی لمس آن است. با لمس سطح بیرونی چرم ها می توانید چین و چروک و برجستگی های آن را حس نمائید اما در مورد چرم های مصنوعی و غیرطبیعی با فشار انگشتان بر روی سطوح آن، چرم شکل و استحکام قبلی خود را می گیرد و منافذ و ریزه کاری ها احساس نمی شوند.

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

هنگام خرید چرم برای یکبار هم که شده حتما یک فروشگاه را که مطمئن هستید محصولات آن اصل است انتخاب نموده و محصولات آن را بو کنید تا ذهنیتی از بوی چرم واقعی بدست آوردید. چنانچه محصولات مصنوعی هم موجود بود آنها را نیز بو نموده و تفاوت بین این دو نوع چرم را برای خود مشخص نمایید. باید بدانید که چرم اصل از پوست حیوان است و باید بوی حیوان بدهد ولی چرم مصنوعی و غیرطبیعی از مواد مصنوعی و پلاستیکی ساخته شده و بوی پلاستیک می دهد.
یکی دیگر از راه های تشخیص چرم اصل از مصنوعی استفاده از آتش است. برای اینکار بایستی در یک فضای محدود مثل زیر یک نیمکت، محصول را قرار دهید و شعله را بالای آن بگیرید. اگر محصول به آرامی شروع به سوختن نماید و ذغال شود و بویی شبیه سوختن مو داشته باشد آن محصول از چرم طبیعی و اصل است ولی اگر به سرعت آتش بگیرد و بوی پلاستیک در حال سوختن بدهد آن محصول غیرطبیعی و مصنوعی است. با دقت در لبه های چرم می توان به اصل یا مصنوعی بودن آن پی برد. در چرم اصل از آنجائی که لایه ها و رشته ها در لبه به یکدیگر می رسند لبه ها سخت و ضخیم هستند اما این لایه و رشته ها در چرم های غیرطبیعی وجود ندارند. بنابراین، محصولاتی که لبه هایی با برش های منظم و صحیح دارند از چرم مصنوعی تهیه شده اند.
چرم اصل با فشار دست خم می شود و به آرامی رنگ آن تغییر می کند اما چرم مصنوعی بسیار سخت است و به راحتی با دست خم نمی شود.

چرم اصل، جاذب آب است. به همین علت با ریختن آب روی محصول می توان به اصل بودن یا نبودن آن پی برد. دقت در قیمت چرم ها نیز نشانه ای از اصل یا مصنوعی بودن آن ها است. چرم های اصل و طبیعی که در تولید محصولات بکار برده می شوند، ارزش و قیمت بالایی دارند. این محصولات در بازار با قیمت بالایی فروخته می شوند. تفاوت قیمت ها بین محصولاتی که از چرم طبیعی، غیرطبیعی و ترکیبی از این دو ساخته می شوند به آسانی قابل تشخیص است. محصولاتی که از چرم طبیعی تهیه می شوند، بسیار گرانتر هستند. باید بدانیم که چرم های واقعی نیز بدلیل تفاوت کیفیت دارای قیمت های متفاوتی می باشند. برای تشخیص چرم ها از رنگ آنها استفاده نکنید. رنگ چرم ها معیار مناسبی برای تشخیص اصل یا غیرطبیعی بودن آنها نیست. جهت تشخیص درست از ویژگی های دیگری مانند بو، کیفیت و … استفاده کنید.

سخن پایانی …

در این مقاله درباره ی ویژگی های چرم خوب صحبت کردیم. حتما می دانید که انواع مختلفی از چرم برای تولید کیف، پوشاک، مبلمان، دکوراسیون داخلی خودرو و … مورد استفاده قرار می گیرند. چرم طبیعی قیمت بالایی دارد و به همین علت با پیشرفت تکنولوژی، مدل های مختلفی از چرم مصنوعی ساخته شده اند. تولید کنندگان این نوع چرم تلاش می کنند تا محصولی راهی بازار کنند که علاوه بر زیبایی، کیفیت بالایی داشته باشد. این امر موجب شده است تا شاهد تولید محصولات با استفاده از چرم های طبیعی و مصنوعی باشیم. کیفیت بالای چرم های طبیعی و برخی از چرم های مصنوعی توجه بسیاری از علاقمندان چرم را به خود جلب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 20 =